sobota, 26 listopada, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Obniżone stawki VAT i akcyzy?

– Decyzja w sprawie zakresu powrotu do pierwotnych stawek podatkowych zapadnie w grudniu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o stawki VAT oraz akcyzy m.in. na energię elektryczną, ciepło i paliwa.

Premier Mateusz Morawiecki był pytany o to, czy już zapadła decyzja o rezygnacji z tarcz antyinflacyjnych, w ramach których zostały obniżone stawki VAT oraz akcyzy m.in. na energię elektryczną, ciepło i paliwa. – Zagwarantowaliśmy ogromnej większości gospodarstw domowych – niektórzy eksperci mówią, że nawet 10 mln gospodarstw domowych – energię elektryczną na tym samym poziomie, co w tym roku. To się wiąże z mechanizmami finansowania, które zostały już wkomponowane w budżet – powiedział Morawiecki.

Uzgodnienia z Komisją Europejską

Dodał, że rząd od kilku miesięcy “nagabywał Komisję Europejską”, aby wyraziła ona zgodę na zmianę mechanizmu kształtowania cen energii oraz na zmiany w zakresie praw do emisji CO2. I choć w przypadku praw do emisji, czyli ETS, decyzji KE nie ma, to udało się uzyskać zgodę na zmianę mechanizmu kształtowania cen.=

Rozmowy z krajowymi firmami

Prowadzone są rozmowy z przedsiębiorstwami zajmującymi się dostawą nośników energii. Jeśli pojawi się dodatkowa kwota z tytułu powrotu do stawek podatkowych, to musi nastąpić zmniejszenie kosztu po stronie spółek dostarczających dany nośnik energetyczny. I my teraz z nimi o tym dyskutujemy, żeby całość albo część była włączona w ramach mechanizmu revenue cap albo innych mechanizmów, które są dopuszczalne już dzisiaj w prawie europejskim – stwierdził premier Morawiecki.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

PAP/IAR/PR24.pl/mk/

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...