57 views 7 min

0

Komentarzy

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem prezydenta i premiera

- Lipiec 31, 2020

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jadwiga Emilewicz, Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski będą uczestniczyć w uroczystościach z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczynają się 31 lipca w Warszawie.

W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, uroczystości związane z rocznicą Powstania Warszawskiego zaplanowano jako bardziej kameralne niż zazwyczaj. Organizatorzy zachęcają do śledzenia uroczystości on-line – większość z nich będzie transmitowana na żywo.

Uroczystości przy pomnikach i msza

W piątek 31 lipca, w przeddzień rocznicy, w imieniu Marszałka Senatu wieniec pod pomnikiem “Żołnierzom Żywiciela” (park im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. ks. J. Popiełuszki) złoży o godz. 10.30 senator Barbara Borys-Damięcka, natomiast o godzinie 16.15 na placu Krasińskich wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego złoży wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

O godzinie 17.00 uroczystości związane z rocznicą pod pomnikiem Powstańców Warszawy na ul. Długiej organizuje Zarząd Środowiska Batalionu AK “Kiliński”. W programie przewidziano udział Pocztu Sztandarowego Środowiska, krótkie przemówienie prezesa oraz złożenie kwiatów.

Swoją obecność na uroczystościach potwierdzili powstańcy m.in. Stanisław Brzosko, Janusz Jakubowski, Jan Kuźmiński, Romuald Malinowski, Jerzy Mordasewicz, Krystyna Sierpińska, Danuta Szlajmer oraz Jadwiga Włodarska-Teterwak.

O godzinie 18.00 w pobliskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta, w której udział weźmie prezydent RP Andrzej Duda.

1 sierpnia

W dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, obchody rozpoczną się o 8:30 złożeniem przez władze państwowe i miejskie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela “Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ul. Filtrowa 68).

O 9.00 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem “Mokotów walczący – 1944” (Park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera), a o 10.00 – pod obeliskiem pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa (ul. Dworkowa). W południe zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego “Motyla” (Park im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego), a o 12:45 – pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego “Grota” (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich).

Stamtąd przedstawiciele władz państwowych i stołecznych przejdą pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (na rogu ulic Wiejskiej i Jana Matejki), gdzie uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 13.30. O godz. 16.00 przedstawiciele władz państwowych złożą wieńce na grobie gen. Antoniego Chruściela “Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr.1).

Godzina “W”

O godz. 17.00, w godzinę “W”, w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk.

O godz. 16.45 rozpoczną się uroczystości przy pomniku-kurhanie “Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy znajdującym się na warszawskiej Woli, gdzie spoczywają szczątki ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim. O godzinie 20 zapłonie tradycyjne ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka), które płonąć będzie do 3 października – rocznicy upadku warszawskiego zrywu.

Wspólne śpiewanie

W ramach obchodów rocznicowych 1 sierpnia o godz. 20.30 zaplanowano też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Usłyszymy najbardziej znane pieśni związane z Powstaniem Warszawskim – m.in. “Marsz Żoliborza”, “Marsz Mokotowa”, “Pałacyk Michla”, “Warszawskie dzieci” i “Warszawo ma”. Ze względów bezpieczeństwa i rosnący wzrost zarażeń COVID-19, koncert odbędzie się bez udziału publiczności.

W akcji “Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” będzie można uczestniczyć po uprzedniej rejestracji na stronie: www.rejestracja.1944.pl. Jak poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego, śpiewniki do pobrania będą dostępne na stronie: www.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Spektakl w Muzeum Powstania Warszawskiego

Tradycyjnie już o północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie uroczysta premiera spektaklu teatralnego, który Adam Woronowicz przygotował z okazji 76. rocznicy wybuchu insurekcji (wstęp z zaproszeniem). Będzie to “Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reżyserii i wykonaniu aktora. Zaplanowano transmisję monodramu na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Odsłonięcie pomnika

W niedzielę 2 sierpnia o godz. 10.00 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego “Agatona” usytuowanego u zbiegu ulic Karowej i Browarnej. Stanisław Jankowski “Agaton” był cichociemnym, oficerem AK, powstańcem warszawskim, a po wojnie – architektem zaangażowanym w odbudowę stolicy.

Zaprojektowanie upamiętnienia “Agatona” powierzono znanemu rzeźbiarzowi prof. Antoniemu Januszowi Pastwie. Wysoki na trzy metry pomnik, wykuty w jednym bloku szarego granitu, przedstawia wyłaniającą się z kamiennej bryły sylwetkę bohatera.

Pamięć o ofiarach na Woli

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego odbywać się będą także 5 sierpnia, w rocznicę rozpoczęcia pacyfikacji przez siły niemieckie Woli. O godzinie 17.30 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 (Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności), a o godz. 19.00 ruszy stamtąd Marsz Pamięci w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli.

Źródło: iar/pap

Zostaw komentarz