Nowelizacja ustawy covidowej z podpisem prezydenta

- Listopad 6, 2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Wśród zmian znalazły się m.in. wprowadzenie kar grzywny i nagany za nieprzestrzeganie obostrzeń sanitarnych przez osoby zdrowe i opiekunów “osób małoletnich i osób bezradnych”. 

 Nowelizacja w jej pierwotnym brzmieniu zakładała dodatki tylko dla personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią. Pod koniec października Sejm przyjął jednak poprawkę Senatu, która powiększyła grono beneficjentów do wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w leczenie COVID-19.

Rząd w drodze rozporządzenia będzie mógł nakazać osobom podejrzanym o  COVID-19 poddanie się badaniom. Ustawa wprowadza także obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Pensje medyków pracujących z chorymi na COVID-19 wzrosną dwukrotnie. Łatwiej będzie można rekrutować pracowników ochrony zdrowia i kierować lekarzy do pracy przy zwalczaniu epidemii. Limit wieku dla medyków został podwyższony do 65 lat.

 

Do pracy będą mogli być też kierowanie studenci kierunków przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego, doktorantów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinach naukowych: nauki medyczne, nauki farmaceutyczne i nauki o zdrowiu, osoby kształcące się w zawodzie medycznym, osoby posiadające wykształcenie w zawodzie medycznym, które ukończyły kształcenie w tym zawodzie w okresie ostatnich 5 lat oraz ratowników.

Kolejną kwestią, którą reguluje nowela, jest ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską

Po złożeniu wniosku do wojewody, do pracy z chorymi będą mogły także przystąpić niepełnoletni i osoby wychowujące dzieci.

Podpisana przez prezydenta nowela zakłada ponadto wyłączenie z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii personelu medycznego walczącego z COVID-19. Zgodnie z nowymi przepisami nie popełniają przestępstwa lekarze, pielęgniarki i ratownicy, którzy lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścili się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności.

Osoby na kwarantannie i w izolacji domowej będą traktowane analogicznie jak te ze zwolnieniem lekarskim. Recepty na leki, które nie są dostępne, zostaną przedłużone do 150 dni.

Ustawa daje możliwość ustanowienia krajowego koordynatora ratownictwa medycznego i wzmacnia rolę wojewódzkich koordynatorów. To oni będą rozstrzygać spory co do przyjęć w szpitalach.

Wydłużono też okres realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są obecnie niedostępne. 150 dni, czyli 5 miesięcy, to tyle, jak uzasadniono, ile może trwać tzw. sezon grypowy.

Źródło: pap/iar/tvn24

AS

Zostaw komentarz