czwartek, 9 lutego, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Strona głównaBiznesNowe miasta w 2023 roku: 15 miejscowości uzyska status miasta

Nowe miasta w 2023 roku: 15 miejscowości uzyska status miasta

 

– Chciałbym, żeby nadanie praw miejskich nie było tylko zwykłym aktem administracyjnym, ale żeby stało się faktycznie impulsem do rozwoju – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania praw miejskich 15 miejscowościom.

– Dziś bardzo często młodzi ludzie wiążą z miastami swoją przyszłość. Wiemy, że często wyjeżdżają do miast, chcemy, żeby też wracali do swoich miejscowości, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że w kontekście np. studiowania miasta cały czas przyciągają – powiedział premier. Zaznaczył, że warto pamiętać, iż mapa polskich miast nie kończy się na dużych miastach, ale “że to 979 miejscowości”.

Od 1 stycznia na mapie Polski przybędzie 15 miast. – 12 z nich odzyskuje prawa miejskie utracone bardzo często jeszcze po powstaniu styczniowym, w zaborze rosyjskim. Dla tych 12 miast 1 stycznia jest dniem sprawiedliwości dziejowej, ale mam nadzieję, że dla wszystkich 15 miast od 1 stycznia historia zacznie się od nowa i przyspieszy wraz z tym nowym aktem – podkreślił premier.

Nowe miasta w 2023 roku

– Prawa miejskie to jest powód do dumy, ale to także jest zobowiązanie. Chciałbym, żeby nadanie praw miejskich nie było tylko zwykłym aktem administracyjnym, ale żeby stało się faktycznie impulsem do rozwoju. Bo nowe miasto powinno przyciągać nowych inwestorów, nowych przedsiębiorców, tworzyć nowe miejsca pracy – podkreślił premier.

– Głęboko wierzę w zrównoważony rozwój Polski we wszystkich zakamarkach. W rozwój, który się uzupełnia. Miasta i tereny wiejskie muszą się w tym rozwoju uzupełniać i to robią. Chodzi o harmonię rozwoju, aby w ramach tej współpracy pomiędzy miastem a wsią tworzyć najlepszy ekosystem, środowisko do harmonijnego rozwoju – dodał premier.

 1 stycznia 15 miejscowości uzyska status miasta – po cztery w województwach łódzkim i mazowieckim, po dwa w świętokrzyskim i małopolskim, a po jednym w wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim. Łącznie w Polsce będzie 979 miast.

Prawa miejskie od 1 stycznia zyskają:

  • Jeżów, Dąbrowice, Rozprza i Ujazd w województwie łódzkim
  • Latowicz, Bodzanów, Jastrząb i Jadów w województwie mazowieckim
  • Łopuszczno i Piekoszów w województwie świętokrzyskim
  • Książ Wielki i Czarny Dunajec w województwie małopolskim
  • Miasteczko Krajeńskie w województwie wielkopolskim
  • Miękinia w województwie dolnośląskim
  • Włodowice w województwie śląskim

 

IAR/PAP/twitter.com/pb/

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Loading...