czwartek, 7 lipca, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Norwegia wydala polskiego konsula

Władze Norwegii zdecydowały o wydaleniu polskiego konsula Sławomira Kowalskiego

Norweskie media, powołując się na rzecznika tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych, poinformowały, że zażądano od polskiego MSZ, aby nakazał konsulowi powrót z Oslo do kraju.

Per Bardalen Wiggen napisał w oświadczeniu dla prasy, że powodem takiego żądania norweskich władz jest postępowanie Sławomira Kowalskiego w kilku sprawach wchodzących w zakres jego obowiązków konsularnych, w tym jego zachowanie wobec funkcjonariuszy państwowych, które nie spełnia wymogów stawianych dyplomatom. – To wydarzenie nie wpłynie na nasze dobre stosunki z Polską i polskimi władzami – dodał rzecznik norweskiego MSZ.

Jak piszą norweskie media, powołując się na Chrześcijańską Koalicję Norwegii (KNN), Sławomir Kowalski jest znany ze swojego zaangażowania w walkę o prawa polskich rodzin, które czuły się pokrzywdzone przez działania norweskiego Barneverknet – urzędu, którego zadaniem jest dbanie o dobro dzieci.

Norweski resort dyplomacji odmówił potwierdzenia, że ta ostatnia sprawa jest powodem wydalenia polskiego konsula.

Media w Norwegii podają, że Sławomir Kowalski był konsulem w Oslo od 5 lat. O tym, że ma zostać wydalony, miano go powiadomić 18 stycznia. Dostał 3 tygodnie na opuszczenie Norwegii.

Dwa lata temu Sławomir Kowalski otrzymał tytuł “Konsula Roku”. Nagroda ta jest przyznawana corocznie przez polskiego ministra spraw zagranicznych konsulom wyróżniającym się wiedzą merytoryczną, zaangażowaniem w pełnienie funkcji konsularnych i szczególnymi osiągnięciami. MSZ poinformował wówczas, że nagroda jest “ukłonem wobec wszystkich, którzy walczą o polskie dzieci i godność polskiej rodziny za granicą”.

IAR/dad
Zdjęcie ilustracyjne
Fot.: Pixabay/Flyfishinghut/CC0 License

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...