czwartek, 9 lutego, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Strona głównaBiznesNBP: Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą wzrosły dwukrotnie  

NBP: Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą wzrosły dwukrotnie  

W 2021 r. wartość netto transakcji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą wyniosła 7 mld zł i było to dwukrotnie więcej niż rok wcześniej – poinformował w raporcie Narodowy Bank Polski. W odróżnieniu od poprzednich lat w strukturze polskich inwestycji bezpośrednich za granicą w 2021 r. dominowały reinwestycje zysków (10,6 mld zł). Wartość transakcji z tytułu zakupu akcji i innych form udziałów kapitałowych, w przeciwieństwie do poprzednich okresów, była dodatnia i wyniosła 0,3 mld zł.

 Według NBP transakcje związane z instrumentami dłużnymi miały wartość ujemną, co świadczy o tym, że podmioty bezpośredniego inwestowania spłacały swoje należności wobec polskich inwestorów. Wartość tych transakcji w 2021 r. wyniosła -3,9 mld zł.

„Analiza struktury transakcji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą wskazuje na rosnący udział reinwestycji zysków, co świadczy, że polscy inwestorzy bezpośredni wzmacniają swoją pozycję finansową na rynkach zagranicznych. Podobnie jak w poprzednich latach na ogólne saldo transakcji polskich inwestorów bezpośrednich miały wpływ pojedyncze transakcje dużych podmiotów” – podano w raporcie NBP.

Najwięcej polskich inwestycji w Norwegii

Wskazano, że największą aktywność polskich inwestorów bezpośrednich odnotowano w Norwegii (3,4 mld zł), Szwecji (2,3 mld zł), Lichtensteinie (2,2 mld zł) i na Litwie (1,3 mld zł). W Norwegii dominującą formą inwestowania były reinwestycje zysków (4,8 mld zł).

W Szwecji przeważały instrumenty dłużne, co było przejawem dalszego spłacania przez polskich inwestorów bezpośrednich zadłużenia wobec ulokowanych tam spółek córek. W strukturze transakcji w Lichtensteinie dominowały akcje i inne formy udziałów kapitałowych. Wynikało to z restrukturyzacji grup kapitałowych z udziałem polskiego kapitału.

 

NBP podał też, że w 2021 r. w ramach polskich inwestycji bezpośrednich za granicą kapitał wycofywano głównie z Francji (-1,6 mld zł), Cypru (-1,5 mld zł), Hiszpanii (-1,4 mld zł) i Luksemburga (-1,3 mld zł). Było to wynikiem dużych pojedynczych transakcji polskich inwestorów.

Źródło: NBP, pap

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Loading...