61 views 4 min

0

Komentarzy

Nadchodzi rewolucja w aptekach. Od 8 stycznia tylko e-recepty

- Grudzień 30, 2019

Od 8 stycznia lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept. Pacjent otrzymuje informację o e-recepcie w postaci: SMS-a, e-maila oraz wydruku informacyjnego. Papierowe wydawane będą tylko w określonych przypadkach.

 

Zamiast nieczytelnego pisma i stempli będą po prostu cyferki: PIN i PESEL. Wszystkie informacje znajdą się w komputerze u lekarza i w aptece. E-recepta, podobnie jak e-zwolnienia i e-skierowania, jest częścią programu cyfryzacji. Elektroniczna recepta wystawiana jest przez lekarza, który korzystając z rejestru leków wprowadza do systemu informatycznego odpowiednie medykamenty dla pacjenta. Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, ale bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. Dodatkowo e-recepta jest czytelna, nie zniszczymy jej i nie zgubimy. Dzięki e-recepcie można kupić, każdy lek w innej aptece w całej Polsce – zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty.

 

Jak wygląda wystawianie e-recepty?

 

Procedura wystawienia e-recepty jest prosta. Bezpłatny SMS oraz e-mail są wysyłane z systemu e-zdrowie tylko wtedy, gdy pacjent zalogował się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i uzupełni –  w zakładce „Moje konto” numer telefonu lub/i adres poczty elektronicznej. Po konsultacji lekarskiej – pacjent będzie mógł otrzymać czterocyfrowy kod SMS-em, który przedstawi w aptece wraz z numerem PESEL. Poza tym będzie mógł także poprosić lekarza o przesłanie e-recepty mailem. Otrzyma wtedy informację wraz załącznikiem w PDF, a w nim kod kreskowy, który okaże farmaceucie.

Korzyści z posiadania Internetowego Konta Pacjenta to m.in.:  dostęp do historii wystawionych e-recept, e-zwolnień i dokumentacji medycznej – zarówno przez personel medyczny, jak i przez pacjenta, co umożliwia lepszą koordynację procesu leczenia przez lekarza, a w konsekwencji zwiększa bezpieczeństwo i jakość leczenia.

Jak korzystać z e-recepty?

Pacjent otrzymuje informację o e-recepcie w postaci:

  • SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu, lub
  • e-maila z załączoną w PDF informacją o e-recepcie, albo
  • wydruku informacyjnego.

 

Kiedy wydruk informacyjny?

Dla pacjentów, którzy nie aktywują swojego internetowego konta, istnieje trzecia opcja e-recepty – wydruk informacyjny. Oznacza to, że jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lekarz przekazuje mu wydruk informacyjny. Podczas wizyty u farmaceuty wystarczy pokazać wydruk lub telefon z mailem. Farmaceuta skanuje kod z wydruku lub z telefonu pacjenta. Wydruk informacyjny jest też przekazywany zawsze na żądanie pacjenta, nawet jeśli ma on aktywowane IKP.

 

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach:

– w ramach tzw. importu docelowego;

– recept dla osób o nieustalonej tożsamości;

– recept transgranicznych (do końca 2020 r.);

– recept pro auctore (recepty dla osoby wystawiającej) i pro familiae (recepty wystawione dla małżonka lub rodzeństwa osoby wystawiającej) – decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej);

– braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do Internetu.

 

 

 

 

Źródło: PAP/Mimisterstwo Zdrowia/polsatnews/ twojezdrowie.rmf24.pl

 

Zostaw komentarz