wtorek, 5 lipca, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Minister finansów o wydłużeniu tarczy antyinflacyjnej: przyczyni się do stabilizacji cen

Rozwiązania zawarte w podpisanej przez prezydenta ustawie przedłużającej działania tarczy antyinflacyjnej mają na celu m.in. ograniczenie wzrostu cen paliw na stacjach – wskazała Magdalena Rzeczkowska. Przyczyni się to również do stabilizacji cen w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności.

Ministerstwo Finansów przypomniało, że w piątek (27.05) prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, która przedłuża rozwiązania tarczy antyinflacyjnej.

Resort wskazał, że o dwa miesiące, czyli do końca lipca br., zostaną przedłużone: obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Oprócz tego na dwa miesiące zostanie obniżona akcyza na lekki olej opałowy.

“Pomogą w walce z inflacją”

– Rozwiązania mają doprowadzić do ograniczenia wzrostu cen na stacjach paliw i kosztów zakupu lekkiego oleju opałowego, a zatem również pomóc w walce z inflacją. Wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną wzrostu inflacji w Polsce i innych krajach unijnych. Zatem ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności – tłumaczyła cytowana w komunikacie MF minister Magdalena Rzeczkowska.

Ministerstwo wyliczyło, że przedłużenie do końca lipca 2022 r. dotyczy: obniżki stawek podatku akcyzowego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwolnienia z podatku akcyzowego energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe; wyłączenia z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży ww. paliw.

Zaznaczono, że dodatkowo na dwa miesiące od czerwca do końca lipca obniżona została stawka akcyzy do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy.

Wyłączny koszt budżetu państwa

Resort przekazał, że obniżenie stawek akcyzy na paliwa silnikowe, olej opałowy i energię elektryczną oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie wyłącznym kosztem budżetu państwa szacowanym na 541,2 mln zł (łącznie z podatkiem VAT). Wskazano, że projektowane rozwiązanie spowoduje także ubytek dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej w kwocie ok. 55,1 mln zł.

Dodano, że zmiany w akcyzie wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia i obowiązują od 1 czerwca do 31 lipca br. Do końca lipca działa również druga tarcza antyinflacyjna, która obniża stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa.

Źródło: pap
as

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...