69 views 4 min

0

Komentarzy

Mikroprzedsiębiorcy mniej obciążeni. Ustawa teleinformatyczna

- Grudzień 23, 2022

 

– Dzięki ustawie o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, realnie zmniejszą się obciążenia dla mikroprzedsiębiorców – przekazała minister rodziny i polityki społecznej. Zwiększy się też ochrona praw osób wykonujących czasowe i proste prace – dodała.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Fakt ten skomentowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Mniejsze obciążenie dla małych firm

 – Dzięki nowym przepisom realnie zmniejszą się obciążenia dla mikroprzedsiębiorców. Ponadto – co równie ważne – zwiększy się ochrona praw osób wykonujących czasowe i proste prace – zapewniła szefowa MRiPS.

Maląg dodała, że nowa ustawa pozwoli na stworzenie systemu teleinformatycznego do obsługi umów o pracę, umów-zleceń i umów uaktywniających. – Przewidujemy, że system będzie też umożliwiał m.in. obliczanie wymiaru urlopu wypoczynkowego i wydawanie świadectwa pracy – podkreśliła.

Podpis zaufany

 Minister rodziny wskazała, że ważnym ułatwieniem – po wejściu w życie ustawy – będzie również rozszerzenie zastosowania podpisu zaufanego na zawieranie umów o pracę, umów-zleceń i umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu i umów uaktywniających.

Ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jej celem jest zapewnienie systemu teleinformatycznego, przy którego pomocy będą zawierane i przechowywane umowy, a także udostępniana dokumentacja pracownicza.

Narzędzie do prowadzenia umów

 System teleinformatyczny ma ułatwić poprawne naliczanie i odprowadzanie podatków i składek na ubezpieczenie. Jednocześnie pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów i do archiwizacji dokumentacji. Nowe rozwiązania mają zmniejszyć obciążenia dla mikroprzedsiębiorców, podmiotów zatrudniających nie więcej niż 9 osób, niebędących mikroprzedsiębiorcami, rolników i osób fizycznych.

Autorzy regulacji wskazywali, że dla małych podmiotów, jak mikroprzedsiębiorcy, rolnicy i osoby fizyczne, zawieranie m.in. umów o pracę, umów-zleceń lub umów uaktywniających jest uciążliwe ze względu na formalności, jakich należy w związku z tym dokonać.

Założono, że wprowadzony na podstawie projektowanej ustawy system teleinformatyczny ułatwi zgodnie z prawem sporządzenie umowy o pracę, umów-zleceń i umów uaktywniających. Dzięki temu systemowi w jednym miejscu możliwe będzie zawarcie umowy i jej rejestracja w ZUS. Za pośrednictwem systemu możliwe będzie podpisywanie tych dokumentów i wysyłanie ich bezpośrednio z systemu.

Proponowane rozwiązanie będzie zintegrowane z systemem praca.gov.pl i z biznes.gov.pl.

PAP/IAR/PR24,

 

Zostaw komentarz