poniedziałek, 27 marca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Koniec zmiany czasu w Unii Europejskiej?

Bardzo duże zainteresowanie w Unii ankietą Komisji Europejskiej w sprawie zniesienia zmiany czasu

Rzecznik Komisji Enrico Brivio powiedział Polskiemu Radiu, że już milion kilkaset tysięcy Europejczyków wzięło udział w konsultacjach. Potrwają one jeszcze tydzień, do 16 sierpnia.

Zwykle w konsultacjach na różne tematy bierze udział kilkaset tysięcy osób. Ale na pytanie, czy należy zrezygnować z przestawiania zegarków dwa razy w roku, postanowiła odpowiedzieć liczna grupa Europejczyków. Komisja nie wyklucza, że do zakończenia konsultacji będzie ich nawet około dwóch milionów.

– Oczywiście te konsultacje wzbudziły bardzo duże zainteresowanie. Komisja Europejska weźmie pod uwagę ich wyniki, skonsultuje się z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim. Przeanalizuje też opinie naukowe dotyczące konsekwencji związanych ze zmianą czasu – powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Komisji. Ta sprawa interesuje przede wszystkim kraje na Północy Europy oraz państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Te na Południu nie są szczególnie zainteresowane problemem. Na zniesienie zmiany czasu naciska Parlament Europejski.

Deputowani zaapelowali niedawno do Komisji, by rozważyła zmianę unijnej dyrektywy w tej sprawie. Przepisy z 2001 roku określają datę wprowadzenia czasu letniego we wszystkich unijnych krajach i datę przejścia na czas zimowy. Deputowani, którzy poparli rezolucję w sprawie likwidacji zmiany czasu, argumentowali, że przestawianie zegarków odbija się negatywnie na zdrowiu obywateli, rośnie wtedy liczba wypadków drogowych, a pracownicy są mniej wydajni.

Każdy kto chce wziąć udział w konsultacjach może wejść na stronę Komisji Europejskiej i wypełnić ankietę https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements

IAR/dad
Zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/JESHOOTScom/CC0 License

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...