sobota, 28 stycznia, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Klisze pamięci. Labirynty

Klisze pamięci. Labirynty
Ambasada RP, Muzeum Historyland oraz Centrum im. Św. Maksymiliana w Hermężach mają zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”.
Wystawa będzie dostępna od 14 stycznia 2018 r. do 13 lutego 2018 r. w Muzeum Historyland w Hellevoetsluis (Ravenseweg 11c 3223 LM Hellevoetsluis).

Autor prac Marian Kołodziej polski artysta, plastyk, scenograf teatralny i filmowy był więźniem niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau od pierwszego dnia jego istnienia (numer obozowy 432). W swojej twórczości nie poruszał tematyki obozowej i milczał o przeszłości z czasów wojny przez prawie 50 lat swojego życia.

Na początku lat 90-tych, wskutek ciężkiej choroby odczuł moc słów poety Herberta: “Ocalałeś nie po to, żeby żyć. Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo”. I stworzył cykl prac “Klisze pamięci. Labirynty” nawiązując do osobistych przeżyć obozowych. Poprzez swoje słowa-obrazy, tworzące klisze pamięci, wprowadza nas w labirynty wspomnień o tym, co przeżył i czego doświadczał w piekle Auschwitz.

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...