85 views 2 min

0

Komentarzy

Kiedy szczyt inflacji w Polsce? PKO BP wskazuje termin

- Sierpień 14, 2022


Finalny szczyt inflacji na poziomie ok. 17 proc. zobaczymy w lutym 2023 r. – szacują analitycy PKO Banku Polskiego w piątkowym komentarzu do danych GUS. Dodają, że we wrześniu RPP może zatrzymać cykl podwyżek stóp procentowych.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,5 proc. – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Według szacunków analityków PKO BP inflacja bazowa wzrosła w lipcu do 9,2 proc. rdr (rok do roku) z 9,1 proc. rdr w czerwcu br. Eksperci największego banku w swoim komentarzu dodali, że wzrost cen żywności wyhamował na tle poprzednich miesięcy, ale nadal jest silniejszy niż wskazywałby wzorzec sezonowy. Analitycy zwrócili też uwagę, że ceny paliw spadły o 2,6 proc. mdm (miesiąc do poprzedniego miesiąca), również zgodnie z odczytem flash, chociaż w mniejszej skali niż wskazywały dane rynkowe. Przy utrzymaniu bieżącego (ze środy 10 sierpnia) poziomu cen, sierpień pokazałby w paliwach ok. 6 proc. spadku mdm, co w zestawieniu z rosnącą bazą pomoże ograniczyć inflację w ujęciu rdr – wyjaśnili.

Dodali za GUS, że nośniki energii zdrożały o 1,6 mdm (flash: 1,3 proc. mdm). “W dalszym ciągu drożeje głównie opał, którego ceny wzrosły o 5 proc. mdm, słabiej niż w poprzednich miesiącach, kiedy wzrosty były dwucyfrowe” – zaznaczyli.
Co dalej z cenami?

Według PKO BP do końca 2022 r. inflacja będzie już spadać, ale jej finalny szczyt zobaczymy w lutym 2023 r. “Wysokość tego szczytu (obecnie szacujemy ok. 17 proc.) będzie głównie zależna od decyzji administracyjnych w kwestii zmian podatków i taryf” – wskazali analitycy banku.

Dodali, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowanie większą uwagę będzie przykładać do inflacji bazowej, która już w sierpniu/wrześniu powinna wejść w trwały trend spadkowy, co powinno pozwolić Radzie zatrzymać cykl podwyżek stóp już we wrześniu 2022.

Pr24.pl/PAP/GUS
as

Zostaw komentarz