102 views 4 min

0

Komentarzy

Katar, kaszel i łzawiące oczy. Jak zapobiegać alergii?

- Kwiecień 29, 2023

Katar, kaszel, duszności, świąd lub łzawienie oczu – to najczęstsze objawy alergii. Lekarze szacują, że w Polsce nawet 12 milionów osób odczuwa tego rodzaju dolegliwości. Obecnie najbardziej dają się we znaki pyłki drzew, obficie pyli brzoza – powiedział doktor Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii w Wojskowym Instytucie Medycznym.

 

– Aktualnie w atmosferze są duże ilości pyłków brzozy, więc osoby, które są uczulone na pyłek brzozy reagują bardzo intensywnie: łzawienie oczu, zatkany nos, wodnisty katar, kichanie, świąd skóry i zmiany na skórze. U osób wrażliwych, bo przecież oddychamy tym pyłkiem, może dochodzić do kaszlu, świstów, duszności – czyli objawów astmy – dodał doktor Dąbrowiecki.

Profesor Marek Kulus – Kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił jak odróżnić alergię od przeziębienia.

– Infekcji zazwyczaj towarzyszy gorączka, natomiast w alergicznym nieżycie nosa i spojówek nie będziemy mieli gorączki. Jeżeli swędzą nas oczy, nos – musimy pamiętać, że świąd jest charakterystyczny dla chorób alergicznych. Jeżeli pojawia się wykrztuśny kaszel – to wskazuje na infekcję, natomiast kaszel suchy, męczący, szczególnie pojawiający się w nocy – to raczej alergia i może to również świadczyć astmie – dodał profesor Kulus.

Najczęstszą chorobą alergiczną jest alergiczny nieżyt nosa. Z tego powodu cierpi 9 milionów Polaków, ale tylko 10 procent z nich jest prawidłowo leczonych. Część chorych po prostu bagatelizuje objawy, albo po prostu nie wie, że ma alergię.

Profilaktyka alergii

Podstawą profilaktyki jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to możliwe, należy jednak znać metody ograniczania stężenia alergenu w otoczeniu chorego. 

Uczulenie na pyłki: 

 unikaj spacerów w dni o wysokim stężeniu pyłków, unikaj prac w ogrodzie;

– śpij przy zamkniętych oknach;

– noś okulary przeciwsłoneczne, aby ograniczyć kontakt spojówek z alergenem;

– wykąp się po spacerze i zmień ubranie – usuniesz w ten sposób pyłki, które na tobie osiadły;

– nie susz ubrań na dworze;

– unikaj jazdy samochodem przy otwartych oknach, używaj filtrów przeciwpyłowych.

Uczulenie na pleśnie: 

– unikaj miejsc i usuwaj z otoczenia rzeczy z widocznym nalotem pleśni, usuń rośliny doniczkowe;

– zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń, utrzymuj w nich niską wilgotność. Unikaj nawilżaczy powietrza;

– unikaj prac w ogrodzie (grabienie liści, koszenie trawy) oraz kontaktu z drewnem (np. do kominka).

Uczulenie na roztocza: 

– utrzymuj w domu temperaturę poniżej 22 st. C, wilgotność pomiędzy 40–45 %, nie stosuj nawilżaczy;

– odkurzaj odkurzaczem z filtrem wysokiej efektywności HEPA;

– regularnie pierz pościel (raz w tygodniu) w temp. powyżej 60 st. C, kołdry i poduszki, co 4–12 tygodni. Na kołdry i poduszki nakładaj pokrowce z tzw. tkanin barierowych (nie przepuszczających alergenów roztoczy, o drobnym splocie);

– unikaj przedmiotów, na których gromadzi się kurz (dywany, zasłony, tapicerowane meble). Unikaj pościeli z pierza i wełny, stosuj materace z gąbki, które można zimą mrozić na dworze a latem suszyć na słońcu;

– często wietrz sypialnię i pościel;

– nie wycieraj kurzu na sucho, stosuj mokre ściereczki. Przy silnej alergii poproś o pomoc przy sprzątaniu lub noś maseczkę ochronną.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, IAR

fot. tvp agrobiznes

 

Zostaw komentarz