niedziela, 22 maja, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Jaka będzie inflacja w tym roku?

Podwyższona inflacja zostanie z nami na lata – mówił wiceminister finansów Sebastian Skuza w rozmowie z weekendowym “Super Expressem”. Jego zdaniem średnioroczna inflacja w tym roku będzie jednocyfrowa, na poziomie 9,1 proc., a w przyszłym roku na poziomie 7,8 proc., 4,8 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r.

Inflacja: coraz większy światowy problem

-Mogę z pełną odpowiedzialnością zapewnić, że w 2022 r. samorządy nie odczują zmian w systemie podatkowym, które są właśnie procedowane w parlamencie. Jeżeli ustawa wejdzie w życie od lipca 2022 r., to ubytki w budżecie państwa będą wynosić ok. 7 mld zł. Natomiast samorządy już na mocy wcześniejszych zapisów z 2021 r. mają gwarantowane równe raty dochodów z tytułu udziałów w podatkach PIT i z CIT – podkreślił wiceminister finansów Sebastian Skuza.

JST mają zapewnioną pomoc rządu

Skuza przypomniał, że “w lutym samorządy stwierdziły, że dostały mniej środków niż rok temu”. “Jednak już po marcu tego problemu nie ma, bo z PIT dostały ok. 700 mln zł więcej zaliczek, a z CIT ok. 1 mld zł więcej. Do tego w ramach subwencji ok. 600 mln zł” – dodał Skuza.

Wiceminister finansów zwrócił uwagę, że “od 2023 r. zacznie działać algorytm zabezpieczający”. “Jeśli w 2023 r. z planowanego budżetu państwa wynikałoby, że kwota z PIT-u i CIT-u łącznie byłaby dla samorządu niższa niż kwota referencyjna, to rząd nie ma innej możliwości niż wypłacenie samorządom w to miejsce zwiększonej subwencji rozwojowej.

Pomimo swojej nazwy “rozwojowa” środki te mogą być przeznaczone także na pokrycie wydatków bieżących. To samorząd zdecyduje, na to te środki przeznaczy. Wbrew różnym doniesieniom algorytm, według którego wyliczana jest subwencja, jest wszystkim znany, bo jest zapisany w ustawie. Opiera się on na obiektywnych danych, a rząd nie ma możliwości działać w tym wypadku uznaniowo” – wyjaśnił Sebastian Skuza.

Jaka będzie inflacja w 2022 roku?

Jak powiedział “SE” Skuza, “ostatnie prognozy pokazują, że średnioroczna inflacja w tym roku będzie jednocyfrowa, na poziomie 9,1 proc., a w przyszłym roku na poziomie 7,8 proc., 4,8 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r.”. Dodał, że teraz jesteśmy blisko szczytu inflacyjnego. “Podwyższona inflacja niestety pozostanie z nami w tych najbliższych latach, ale już w tym roku zaobserwujemy trend spadkowy” – podsumował wiceminister.

Źródło: PR24/PAP
as

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...