80 views 9 min

0

Komentarzy

Jak samorządy ograniczają koszty energii? Kilka przykładów

- Październik 10, 2022


Z powodu wysokich cen energii gminy w całej Polsce szukają oszczędności. Dla przykładu w Skawinie urzędnicy wykręcili dwie trzecie żarówek, we Wrocławiu ratusz polecił zmniejszenie dostaw wody w niektórych kranach. W Sosnowcu wyłączą fontannę, a w Tychach oświetlenie uliczne będzie uzależnione od natężenia ruchu i pogody.

Kraków, stolica Małopolski, jest w trakcie opracowywania programu dotyczącego oszczędności energii. Brane są pod uwagę takie pomysły jak: skrócenie czasu świecenia latarni w nocy i zmniejszenie temperatury w tramwajach. Jest też wstępna decyzja o skróceniu do północy działania iluminacji świątecznych. Ewentualne zmiany mogą być ogłoszone w listopadzie. Urzędnicy z Krakowa mają trochę więcej czasu, ponieważ umowa na dostawę energii elektrycznej w tym mieście nie kończy się, jak w wielu innych, 31 grudnia br., lecz w połowie przyszłego roku.

Wykręcone żarówki

Urzędnicy sąsiadującej z Krakowem gminy Skawina polecili dyrektorom placówek oświatowych, instytucji i spółek gminnych zracjonalizować zużycie energii w podległych im instytucjach.

– Chcąc być przykładem i wzorem dla innych instytucji publicznych, w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie wykręcono dwie trzecie żarówek, ograniczono ogrzewanie i zachęcono pracowników do oszczędzania energii. W Urzędzie pojawiły się również naklejki edukacyjne przy kaloryferach, wyłącznikach świateł, w toaletach sugerujące mieszkańcom i urzędnikom, w jaki sposób można oszczędzić energię – powiedział Marcin Kozielski, rzecznik prasowy urzędu.
Gmina zapytała również mieszkańców w internetowej ankiecie, jakie działania racjonalizujące zużycie prądu w przestrzeni publicznej będą w stanie zaakceptować.

Katowice gaszą latarnie

Oszczędności szukają także Katowice, gdzie – jak obliczyli jego włodarze – oświetlenie uliczne kosztuje rocznie ok. 14 mln zł. – Analizowane jest między innymi późniejsze włączanie i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia ulicznego oraz wyłączenie iluminacji w dwóch wariantach – całkowicie bądź w określonych godzinach. Jesteśmy na etapie analizowania tego, jakie oszczędności może to przynieść, i rozmów ze spółką zajmującą się dystrybucją energii. Planowane oszczędności miałyby wynieść ok. 6 mln zł. Decyzje powinny zapaść w drugiej połowie października – stwierdziła rzecznik Urzędu Miasta Katowice Sandra Hajduk.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zapowiedział, że iluminacje świąteczne w mieście będą świecić krócej; prawdopodobnie będą wyłączane w nocy. Wyłączona zostanie też miejska fontanna na placu Konstantego Ćwierka.

O pilotażowym wdrożeniu na wybranych ulicach systemu automatyzacji oświetlenia zdecydował, szukając oszczędności, samorząd 120-tysięcznych Tychów. Dzięki przygaszaniu lamp lub zwiększaniu ich mocy w zależności od natężenia ruchu i pogody miasto ma zaoszczędzić ok. 20-30 proc. kosztów. Jeżeli system się sprawdzi, ma być wdrożony w całym mieście.

19 stopni Celsjusza przez całą zimę

We Wrocławiu zakłada m.in. obniżenie temperatury w biurach i urzędach do 19 stopni Celsjusza na całą zimę, ale też oddelegowanie części pracowników do pracy zdalnej. Obniżona będzie też temperatura wody w kranach w urzędach, kontrolowany będzie poziom oświetlenia pomieszczeń korytarzy i innych części wspólnych. Prawdopodobnie magistrat zrezygnuje też z całonocnego podświetlenia obiektów komunalnych, a stadion miejski będzie podświetlony tylko w weekendy. Iluminacja świąteczna będzie ograniczona tylko do rynku. Nie odbędą się również duże imprezy, takie jak zabawa sylwestrowa w rynku, maraton wrocławski i festiwal “Europa na widelcu”.

W wielkopolskim Śremie w ramach oszczędności już od 12 września o godz. 23 wyłączane jest gminne oświetlenie parków, deptaków, alei, skwerów, obiektów sportowych czy ścieżek pieszo-rowerowych. Po protestach zawiązanego ruchu społecznego mieszkańców miasta “Jasny Śrem” burmistrz Adam Lewandowski wydał oświadczenie, w którym przyznał, że wyłączanie oświetlenia skweru 750-lecia spowodowało, iż przestawały działać lampy także na pięciu sąsiednich ulicach, ponieważ są one podłączone do tego samego obwodu elektrycznego.


Bez basenu, jarmarku i sylwestra

W Koszalinie Park Wodny zarządzany przez miejską spółkę Zarząd Obiektów Sportowych w ramach oszczędności skrócił o jedną godzinę codzienne użytkowanie basenów w strefach rekreacyjnej i saun. Zmiana wprowadzona została 26 września i obowiązuje do odwołania. Miasto nie wyklucza też wyłączenia niektórych lamp ulicznych, rezygnacji z podświetlania obiektów miejskich, w tym niedawno zmodernizowanego amfiteatru, oraz włączenia iluminacji świątecznych. Ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Pierwsze decyzje dotyczące ograniczenia zużycia prądu w mieście podjął burmistrz Ustki Jacek Maniszewski. Magistrat poinformował, że nie będzie imprezy sylwestrowej, konkursu na najpiękniej przystrojone świątecznie balkony i posesje, a iluminacji świątecznych będzie mniej i cieszyć będą krócej – od pierwszych dni grudnia do około 6 stycznia. Ponadto wyłączonych zostanie w sumie ok. 40 proc. lamp ulicznych, przy czym drogi publiczne i miejsca częściej uczęszczane pozostaną oświetlone w większym zakresie, ale przy traktach na uboczach oświetlenie zredukowane zostanie nawet o ponad połowę.

Gdynia bez ulicznego sylwestra

Gdynia na razie nie zdecydowało się na oszczędności, które nie wpłyną bezpośrednio na poziom usług publicznych i nie utrudnią mieszkańcom załatwienia najważniejszych spraw. Chodzi o rezygnację z jarmarku świątecznego i miejskiego sylwestra.

W Suwałkach Ośrodek Sportu i Rekreacji zamknął do odwołania pływalnię i wyłącza w nocy oświetlenie mostu na zalewie Arkadia, który łączy plażę z wyspą na tym akwenie. Z kolei Urząd Miejski w Choroszczy postanowił od października wprowadzić czasowe wyłączenia oświetlenia ulic. Podobnie uczyniła gmina Supraśl, która wyłącza latarnie od 1 października od północy do czwartej rano.

W województwie opolskim grupa zakupowa 400 podmiotów (m.in. szkół, urzędów) nie ma podpisanych umów na dostawę energii. Jeżeli do końca roku nie będą podpisane, członkowie grupy będą prawdopodobnie płacili stawki według tzw. sprzedaży rezerwowej, czyli 500 proc. wyższej niż dotychczasowa. Gminy rozsyłają już informacje do podległych jednostek w sprawie oszczędzania na odbiornikach energii. W takich gminach jak Kluczbork czy Dąbrowa Niemodlińska podjęto już decyzje o ograniczaniu oświetlenia lokalnych dróg czy budynków publicznych.

Żadnych oszczędności związanych z energią nie wprowadziły natomiast m.in. władze Rzeszowa (woj. podkarpackie). Podobnie jest też w Łańcucie i pow. jarosławskim.

pr24/pap/iar/

Zostaw komentarz