czwartek, 7 lipca, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Inauguracja obchodów Roku Stanisława Moniuszki

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zostanie uroczyście, w języku włoskim, wykonana „Halka”

Koncertowe wykonanie „Halki” w języku włoskim zainauguruje wieczorem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie obchody Roku Stanisława Moniuszki. Także dziś stołeczny Dworzec Centralny otrzyma imię kompozytora.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreśla, że to dwa bardzo charakterystyczne punkty tegorocznych obchodów. Dziennikarka Polskiego Radia Małgorzata Małaszko powiedziała, że Polacy nie mają odpowiedniej wiedzy o Stanisławie Moniuszce i jego twórczości. Podkreśliła, że starsze pokolenie i bywalcy teatrów operowych znają najczęściej “Halkę” i “Straszny Dwór”.

Koncertowe wykonanie opery „Halka” w języku włoskim zainauguruje dziś w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie – Rok Stanisława Moniuszki. Szczegóły w Wiadomościach kulturalnych o 9:00, a więcej informacji: https://t.co/YGyOEUB9T6 pic.twitter.com/4CZ1IuAXuV

Dziennikarz Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys powiedział, że dzisiejszy koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej przyniesie powrót do pierwotnego brzemienia utworów Stanisława Moniuszki.

Podczas dzisiejszego koncertu na instrumentach historycznych zagra orkiestra Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego. Będzie to powtórzenie koncertu, który odbył się w ramach zeszłorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa. Koncert będzie transmitowany w Programie Drugim Polskiego Radia.

📣Już 07.01.2019 dworzec #PKP Warszawa Centralna 🚉zyska swojego patrona! Początek uroczystego wydarzenia o godz. 14:00 przy wejściu na dworzec od str. ul. Emilii Plater. Niespodziankę przygotowano także dla pasażerów pociągu IC “Moniuszko”. Zapraszamy! #Moniuszko200 #RokMoniuszki pic.twitter.com/kKzHSbCEDe

Rok 2019, w którym mija 200 lat od urodzin kompozytora, został ogłoszony przez UNESCO i polski Sejm Rokiem Moniuszki. Przez cały rok w Polsce i za granicą zaplanowano setki imprez i wydarzeń, między innymi, premiery moniuszkowskich tytułów w prawie wszystkich polskich teatrach operowych, festiwale poświęcone Moniuszce czy Międzynarodowy Kongres Moniuszkowski, który będzie gościć w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

IAR/ks

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...