piątek, 24 marca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Ile czasu zaoszczędzają pracownicy pracując w domu? Raport PIE

W Polsce praca zdalna pozwala oszczędzić zatrudnionym średnio 54 minuty dziennie – wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

54 minut oszczędności czasu z powodu pracy zdalnej, to drugi najniższy wynik wśród 27 przebadanych państw – to 3 minuty więcej niż w Serbii i 1 minuta mniej niż w USA, wynika z danych przytoczonych w czwartkowym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”. Według PIE  te 54 minuty dziennie pracownicy przeznaczają na odpoczynek (36 proc.), jakąś formę pracy (34 proc.) oraz na obowiązki opiekuńcze – 16 proc.

Co robią z dodatkowym czasem pracownicy?

 W opinii PIE przypadek Polski jest szczególny, bo jest wśród siedmiu krajów, w których pracownicy więcej zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej czasu spędzają na odpoczynku niż na aktywnościach związanych z pracą. “W tym gronie znajdują się głównie najlepiej rozwinięte państwa: Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania czy Austria” – wskazano w analizie PIE.

Jakie są oszczędności na pracy zdalnej?

Badacze oszacowali, że wyrażona w pieniądzu osobista korzyść z pracy zdalnej wynosi ok. 2,2 proc. dochodu rozporządzalnego pracownika, przy uśrednieniu ilości oszczędzanego czasu do 72 minut. “W przypadku Polski taka korzyść, po uwzględnieniu mniejszej ilości zaoszczędzonego czasu, wynosiłaby 1,65 proc. dochodu pracownika” – podkreślono w analizie PIE

 

PR24/PAP/ PIE

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...