wtorek, 27 września, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Gazociąg Polska-Słowacja. Dodatkowa przestrzeń bezpieczeństwa


– Cieszę się, że udało się doprowadzić do końca tę strategiczną inwestycję. Ten gazociąg jest dowodem tego, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo naszych państw – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Gazociąg między Polską a Słowacją jest dowodem, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo między naszymi krajami. To także inwestycja Trójmorza, państw Europy centralnej, które w ten sposób konstruują swoje bezpieczeństwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podziękował premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi za “osobiste zaangażowanie w budowę bezpieczeństwa opartą o system północ-południe, a nie wschód-zachód i uzależnienie od Rosji”. – To jest gazociąg pokoju, to jest gazociąg bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, czyli Nord Stream I i II, który był gazociągiem wojny – dodał premier Morawiecki.

Interkonektor Polska-Słowacja to dwukierunkowy gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą. Przebiega tamtędy gazociąg “Braterstwo” – jedna z tras eksportu rosyjskiego gazu na zachód, przez

Interkonektor Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Po stronie polskiej inwestorem był operator przesyłowy gazu Gaz-System, po słowackiej – tamtejszy operator Eustream. Interkonektor ma mieć maksymalną przepustowość do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.

twitter.com/IAR/PAP
as

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...