środa, 10 sierpnia, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Firmy muszą rozliczyć tarczę PFR 2.0. Nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę

– Apeluję do przedsiębiorców, żeby rozliczenia tarczy PFR 2.0 nie zostawiali na ostatnią chwilę – powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jego zdaniem nawet niewielka pomyłka, jak zbyt późne przysłanie błędnego pliku JPK, może nawet skutkować zwrotem całej subwencji.

Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk przypomniał, że termin rozliczeń Tarczy PFR 2.0 dla małych i średnich firm (zatrudniających od 10 do 249 pracowników) upływa 15 stycznia 2022 roku, ale Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i Święto Trzech Króli znacząco skracają ten okres.

– Dlatego proszę przedsiębiorców, żeby rozliczenia tarczy PFR 2.0 nie zostawiali na ostatnią chwilę – mówił Bartosz Marczuk, zaznaczając, że zbyt późne przysłanie oświadczenia niezbędnego do rozliczenia subwencji, uniemożliwi jego ewentualną korektę, a to może skutkować nakazem zwrotu subwencji.

Kilkadziesiąt oświadczeń z błędami

W ramach Tarczy 2.0 na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł, (w tym 3,8 mld zł dla MSP), z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii branż.

Przedsiębiorcy MSP po uruchomieniu Tarczy (15 stycznia 2021 r) mogli wystąpić o wsparcie z PFR, sami przewidując i wyliczając stratę, jaką poniosą w wyniku zamknięcia firm. Teraz – jak powiedział wiceszef Funduszu – powinni się z tego rozliczyć, dowodząc, że faktycznie takie straty ponieśli, a jeśli otrzymali więcej niż wynika to z danych finansowych, muszą zwrócić otrzymaną nadwyżkę.

Dodał, że rozliczający się przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenia w sprawie rozliczeń, oraz dołączyć do nich w formie załączników odpowiednie pliki JPK. Marczuk wskazał też, że subwencja z Tarczy 2.0 może zostać umorzona w 100 proc. pod warunkiem, że firmy prawidłowo się z niej rozliczą.

Pytany o to, ile przedsiębiorców już to zrobiło, powiedział, że z segmentu MŚP obowiązku tego dopełniło prawie 1,7 tys. firm, czyli 24 proc. tych, które otrzymały pomoc. Zaznaczył też, że w tej liczbie było kilkadziesiąt oświadczeń z błędami, np. załączono pliki JPK za niewłaściwe miesiące.

– Na szczęście jest czas na skorygowanie tych rozliczeń. Ale jeżeli ktoś będzie czekał do ostatniej chwili i okaże się, że popełni błąd, którego nie sposób będzie skorygować, będzie musiał zwrócić 100 proc. otrzymanego wsparcia – powiedział.

Wydanie decyzji dotyczących umorzeń
Przedsiębiorcy z MŚP dostali na rozliczenie Tarczy 2.0 dwa miesiące, a cały proces odbyła się w sposób elektroniczny.

Bartosz Marczuk przypomniał, że 15 stycznia, mija pierwszy etap umorzeń subwencji z Tarczy 2.0. Drugi, obejmujący mikrofirmy, rozpocznie się 19 stycznia i potrwa do końca lutego 2022 roku. W tym przypadku – jak wskazał – firmy będą musiały złożyć tylko oświadczenia na przykład dotyczące utrzymania działalności czy przestrzegania norm epidemicznych, które PFR zweryfikuje.

Trzeci etap, czyli wydanie decyzji dotyczących umorzeń, nastąpi w kwietniu przyszłego roku. – Jeśli okaże się, że po naszej weryfikacji, MŚP lub mikro będą musiały jakąś część dotacji zwrócić, to będą miały na to czas do 31 maja 2022 roku – powiedział.

W ramach Tarczy PFR 2.0 wsparcie otrzymało 47,7 tys. firm, w tym 7,1 tys. z sektora MŚP. Na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł, w tym 3,8 mld zł dla sektora MSP. Średnie kwota pomocy dla tych firm wyniosła 539 tys. zł, a dla mikrofirm 82 tys. zł.

Źródło: PR24.pl, PAP AS

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...