piątek, 24 marca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Strona głównaEuropaFirmy mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. W jakich branżach najgorzej?

Firmy mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. W jakich branżach najgorzej?

Trudności w znalezieniu pracowników o odpowiednich kompetencjach są barierą dla 35 proc. firm – wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Duże problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników ma przede wszystkim branża transportowa i magazynowa.

W opinii analityków PIE, w perspektywie najbliższych kilku lat rynek pracy będzie podlegać zmianom, które mogą nasilić problemy firm z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Eksperci wskazali na już istniejące trudności w znalezieniu kompetentnych pracowników. Zwrócili też uwagę, że większość firm nie podejmuje inwestycji w rozwój kwalifikacji pracowników poprzez szkolenia.

Bariera w działalności przedsiębiorstwa

Według badania opublikowanego przez “Tygodnik Gospodarczy PIE”, dla 35 proc. badanych firm barierą mającą duże znaczenie w działalności przedsiębiorstwa są trudności w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach.

Na duże trudności z tym związane rzadziej narzekają mikrofirmy (32 proc. wskazań) niż duże przedsiębiorstwa (38 proc.), “których zwykle szerszy zakres działania wymusza zapotrzebowanie na pracowników o różnych specjalizacjach i kompetencjach”.

Duże problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników zgłaszają przede wszystkim firmy zajmujące się transportem i magazynowaniem, a także działalnością związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją (po 48 proc. wskazań) oraz z sektora IT (46 proc.) i przetwórstwa przemysłowego (43 proc.).

Inwestycje w kompetencje powinny być większe

“Wydaje się, że w czasach dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, zmian w stylach zarządzania i modelach współpracy, udział firm inwestujących w kompetencje pracowników powinien być większy” – zaznaczyli eksperci PIE.

Analitycy zwrócili uwagę, że odsetek firm inwestujących w rozwój kompetencji pracowników zależy od skali trudności przedsiębiorstw w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach.

“Firmy, które wskazują na duże trudności związane z pozyskiwaniem pracowników o odpowiednich kompetencjach częściej szkolą lub planują szkolić już zatrudnionych pracowników (48 proc.), niż przedsiębiorstwa, dla których pozyskiwanie pracowników jest mało utrudniającą barierą (33 proc.)” – podsumowano.

PR24.pl, IAR, PAP, PIE

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Loading...