czwartek, 1 czerwca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Firmy IT ściągają do Polski. Popyt na specjalistów  

 

Zagraniczne spółki technologiczne chętnie ściągają nad Wisłę. Również rodzimi przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wejście w ten biznes. Popyt na specjalistów przyspiesza, a branża rośnie w siłę – zaznacza “Rzeczpospolita”.

Według gazety spowolnienie gospodarcze i galopująca inflacja nie zahamowały polskiego sektora IT. Dziennik powołując się na dane wywiadowni gospodarczej Dun&Bradstreet (DNB) podaje, że liczba nowych działalności gospodarczych zajmujących się oprogramowaniem dynamicznie rośnie.

Liczba firm najwyższa w historii

“W 2022 r. założono ich w naszym kraju rekordową liczbę – 27,2 tys. To niemal tyle co łącznie w latach 2020–2021” – czytamy.

Firmy tworzące oprogramowanie to lider wśród podmiotów z innych sektorów (według PKD) pod względem nowo uruchomionych w ubiegłym roku działalności.

“Przedsiębiorcy założyli w 2022 r. o 46 proc. więcej firm tego typu niż w 2021 r. W efekcie dziś liczba podmiotów tworzących oprogramowanie jest najwyższa w historii i sięga łącznie niemal 116 tys. – pisze “Rzeczpospolita”.

Doradztwo w zakresie informatyki

Dziennik dodaje, że na tym nie koniec, bo dynamicznie rośnie też liczba biznesów związanych z doradztwem w zakresie informatyki (5,2 tys. nowych działalności, czyli o 70 proc. więcej niż przed pandemią).

Przybywa ponadto działalności związanych z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (w Polsce jest już ponad 8 tys. takich firm, czyli o 13 proc. więcej niż w 2021 r.), czy specjalizujących się w usługach w zakresie technologii komputerowych (10 tys. podmiotów, wzrost o 8 proc.).

 

 

PR24.pl, PAP, Rzeczpospolita

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...