75 views 6 min

0

Komentarzy

Festiwal Salzburski 2020

- Sierpień 12, 2020

Impreza, która zaczęła się skromnie od wystawienia 22 sierpnia 1920 roku na placu przed salzburską katedrą spektaklu Hugo von Hoffmannthala Jedermann, stała się jednym z najważniejszych festiwali muzycznych na świecie.

Festiwal Salzburski obchodzi w 2020 roku setny jubileusz istnienia. Tego lata, jak co roku, całe Stare Miasto znów zamieni się w scenę.
Wybitny austriacki reżyser Max Reinhardt marzył o tym, by uczynić z Salzburga wielką scenę dla imprez artystycznych. Swoją wizję zrealizował w 1920 roku, wspólnie z dramaturgiem, Hugo von Hofmannsthalem i Richardem Straussem. Historię festiwalu kształtowali przez kolejne dekady znakomici dyrektorzy artystyczni, z Herbertem von Karajanem na czele.

Setne urodziny
Swoje setne urodziny Festiwal Salzburski obchodzi, wystawiając 110 imprez artystycznych, które wypełnią 30 dni, a odbywać się będą w 15 miejscach. Najważniejsze produkcje operowe to Don Giovanni i Czarodziejski flet W.A. Mozarta, Elektra R. Straussa oraz Boris Godunow Modesta Mussorgskiego, ale także wznowienia produkcji operowych z Tygodnia Mozartowskiego (Mesjasz, 2020), Festiwalu Wielkanocnego (Tosca, 2018, z Anną Netrebko w roli Florii Tosci) oraz Festiwalu w Zielone Świątki (Don Pasquale, 2020, z Cecilią Bartoli w roli Noriny).
Elektra Richarda Straussa otwiera Festiwal

Festiwal Salzburski 2020 otworzy dzieło, które odegrało ważną rolę w życiu wszystkich trzech założycieli: Richarda Straussa, Hugo von Hofmannsthala i Maxa Reinhardta. Operę Elektra reżyseruje polski reżyser Krzysztof Warlikowski, który debiutował z olbrzymim sukcesem na Festiwalu w 2018 roku z The Bassarids Hansa Wernera Henze. Wystąpią także Filharmonicy Wiedeńscy i Chór Państwowej Opery Wiedeńskiej. W rolę Elektry wcieli się wschodząca gwiazda z Litwy, Aušrine Stundyte. Premiera odbędzie się 1 sierpnia 2020 roku.
Program jubileuszowy wypełnią ponadto 53 koncerty, wieczory pieśni i poranki muzyczne. Oprócz Filharmoników Wiedeńskich wystąpią również Filharmonicy Berlińscy oraz West-Eastern Divan Orchestra. Dzieła tegorocznego jubilata, Ludwiga van Beethovena, usłyszymy podczas wszystkich koncertów. Jemu też specjalnie poświęcony będzie cykl koncertowy Igora Levita.

Kilka słów o historii
Pomysł powołania do życia festiwalu muzycznego w Salzburgu, jako kontynuacji wielowiekowej tradycji kulturalnej miasta, zrodził się już pod koniec I wojny światowej. Godzina narodzin festiwalu wybiła 22 sierpnia 1920 roku, wraz z wystawieniem na placu przed katedrą sztuki Jedermann – moralitetu o życiu i śmierci bogatego człowieka. W kolejnych sezonach program festiwalowy wzbogacały koncerty i opery.
Dzisiaj Festiwal Salzburski zalicza się do najznakomitszych festiwali muzycznych na świecie. Na jego charakterze największe piętno wycisnął jeden z największych dyrygentów XX wieku, Herbert von Karajan. Od momentu powołania na stanowisko kierownika artystycznego do śmierci w 1989 roku kształtował on wizerunek festiwalu, nadając mu rangę imprezy międzynarodowej. Był inicjatorem budowy Wielkiego Domu Festiwalowego i założycielem Festiwalu Wielkanocnego.
Festiwal Salzburski, mimo długiej tradycji, idzie z duchem czasu. Korzystając ze swojej spuścizny artystycznej, sięga po nowe idee i stale powiększa repertuar, przez co otwiera się na nową publiczność, rozwijając w kierunku imprezy artystycznej „dla każdego“!

Dzień Jedermanna
Sztuka Jedermann to kultowa sztuka Festiwalu. Tego roku 22 sierpnia stanie się Dniem Jedermanna – dokładnie w setną rocznicę pierwszego wystawienia tej sztuki. Dodatkowo zaplanowano wyjątkowy wieczór literacki poświęcony Jedermannowi w Skalnej Ujeżdżalni Koni, odświętny spektakl na Placu Katedralnym oraz bankiet z wielkim stołem biesiadnym na ulicach i placach dzielnicy festiwalowej.
Sztuka Jedermann wystawiona zostanie w sumie 14 razy. W roli tytułowego bohatera wystąpi Tobias Moretti, a u jego boku zagra Caroline Peters.

Festiwal pod chmurką dla każdego
Salzburski Festiwal na świeżym powietrzu zalicza się do największych w Europie festiwali typu open air. Jest ponadto bezpłatnym wydarzeniem artystycznym dla wszystkich tych, dla których zabrakło biletów w salach koncertowych, zarówno mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych z całego świata.
Spotkanie z kulturą pod gołym niebem, w bezpośrednim sąsiedztwie barokowej katedry, z widokiem na średniowieczny zamek warowny – taką scenerię oferuje festiwalowy Salzburg.
Podczas festiwalu możemy przypomnieć sobie spektakle minionych lat. Transmitowane są również aktualne inscenizacje, czasami nawet premiery. W ramach transmisji na żywo można obejrzeć także spektakle, które równolegle wystawiane są w Wielkim Domu Festiwalowym. Aby móc szczycić się przydomkiem „festiwalu dla każdego”, trzeba zdobyć też uwagę najmłodszej publiczności. Do niej adresowana jest osobna impreza o nazwie Kinder Festival, barwna mozaika rozmaitych form artystycznych, od opery i teatru po balet.

Program jubileuszowej edycji uległ modyfikacji ze względu na pandemię koronawirusa. Festiwal Salzburski trwa w tym roku 30 dni, tj. do końca sierpnia. Wypełni go 110 imprez z dziedziny opery, teatru i koncertów w ośmiu lokalizacjach.

Zostaw komentarz