czwartek, 9 lutego, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Festiwal Salzburski 2020

Impreza, która zaczęła się skromnie od wystawienia 22 sierpnia 1920 roku na placu przed salzburską katedrą spektaklu Hugo von Hoffmannthala Jedermann, stała się jednym z najważniejszych festiwali muzycznych na świecie.

Festiwal Salzburski obchodzi w 2020 roku setny jubileusz istnienia. Tego lata, jak co roku, całe Stare Miasto znów zamieni się w scenę.
Wybitny austriacki reżyser Max Reinhardt marzył o tym, by uczynić z Salzburga wielką scenę dla imprez artystycznych. Swoją wizję zrealizował w 1920 roku, wspólnie z dramaturgiem, Hugo von Hofmannsthalem i Richardem Straussem. Historię festiwalu kształtowali przez kolejne dekady znakomici dyrektorzy artystyczni, z Herbertem von Karajanem na czele.

Setne urodziny
Swoje setne urodziny Festiwal Salzburski obchodzi, wystawiając 110 imprez artystycznych, które wypełnią 30 dni, a odbywać się będą w 15 miejscach. Najważniejsze produkcje operowe to Don Giovanni i Czarodziejski flet W.A. Mozarta, Elektra R. Straussa oraz Boris Godunow Modesta Mussorgskiego, ale także wznowienia produkcji operowych z Tygodnia Mozartowskiego (Mesjasz, 2020), Festiwalu Wielkanocnego (Tosca, 2018, z Anną Netrebko w roli Florii Tosci) oraz Festiwalu w Zielone Świątki (Don Pasquale, 2020, z Cecilią Bartoli w roli Noriny).

Elektra Richarda Straussa otwiera Festiwal

Festiwal Salzburski 2020 otworzy dzieło, które odegrało ważną rolę w życiu wszystkich trzech założycieli: Richarda Straussa, Hugo von Hofmannsthala i Maxa Reinhardta. Operę Elektra reżyseruje polski reżyser Krzysztof Warlikowski, który debiutował z olbrzymim sukcesem na Festiwalu w 2018 roku z The Bassarids Hansa Wernera Henze. Wystąpią także Filharmonicy Wiedeńscy i Chór Państwowej Opery Wiedeńskiej. W rolę Elektry wcieli się wschodząca gwiazda z Litwy, Aušrine Stundyte. Premiera odbędzie się 1 sierpnia 2020 roku.
Program jubileuszowy wypełnią ponadto 53 koncerty, wieczory pieśni i poranki muzyczne. Oprócz Filharmoników Wiedeńskich wystąpią również Filharmonicy Berlińscy oraz West-Eastern Divan Orchestra. Dzieła tegorocznego jubilata, Ludwiga van Beethovena, usłyszymy podczas wszystkich koncertów. Jemu też specjalnie poświęcony będzie cykl koncertowy Igora Levita.

Kilka słów o historii
Pomysł powołania do życia festiwalu muzycznego w Salzburgu, jako kontynuacji wielowiekowej tradycji kulturalnej miasta, zrodził się już pod koniec I wojny światowej. Godzina narodzin festiwalu wybiła 22 sierpnia 1920 roku, wraz z wystawieniem na placu przed katedrą sztuki Jedermann – moralitetu o życiu i śmierci bogatego człowieka. W kolejnych sezonach program festiwalowy wzbogacały koncerty i opery.
Dzisiaj Festiwal Salzburski zalicza się do najznakomitszych festiwali muzycznych na świecie. Na jego charakterze największe piętno wycisnął jeden z największych dyrygentów XX wieku, Herbert von Karajan. Od momentu powołania na stanowisko kierownika artystycznego do śmierci w 1989 roku kształtował on wizerunek festiwalu, nadając mu rangę imprezy międzynarodowej. Był inicjatorem budowy Wielkiego Domu Festiwalowego i założycielem Festiwalu Wielkanocnego.
Festiwal Salzburski, mimo długiej tradycji, idzie z duchem czasu. Korzystając ze swojej spuścizny artystycznej, sięga po nowe idee i stale powiększa repertuar, przez co otwiera się na nową publiczność, rozwijając w kierunku imprezy artystycznej „dla każdego“!

Dzień Jedermanna
Sztuka Jedermann to kultowa sztuka Festiwalu. Tego roku 22 sierpnia stanie się Dniem Jedermanna – dokładnie w setną rocznicę pierwszego wystawienia tej sztuki. Dodatkowo zaplanowano wyjątkowy wieczór literacki poświęcony Jedermannowi w Skalnej Ujeżdżalni Koni, odświętny spektakl na Placu Katedralnym oraz bankiet z wielkim stołem biesiadnym na ulicach i placach dzielnicy festiwalowej.
Sztuka Jedermann wystawiona zostanie w sumie 14 razy. W roli tytułowego bohatera wystąpi Tobias Moretti, a u jego boku zagra Caroline Peters.

Festiwal pod chmurką dla każdego
Salzburski Festiwal na świeżym powietrzu zalicza się do największych w Europie festiwali typu open air. Jest ponadto bezpłatnym wydarzeniem artystycznym dla wszystkich tych, dla których zabrakło biletów w salach koncertowych, zarówno mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych z całego świata.
Spotkanie z kulturą pod gołym niebem, w bezpośrednim sąsiedztwie barokowej katedry, z widokiem na średniowieczny zamek warowny – taką scenerię oferuje festiwalowy Salzburg.
Podczas festiwalu możemy przypomnieć sobie spektakle minionych lat. Transmitowane są również aktualne inscenizacje, czasami nawet premiery. W ramach transmisji na żywo można obejrzeć także spektakle, które równolegle wystawiane są w Wielkim Domu Festiwalowym. Aby móc szczycić się przydomkiem „festiwalu dla każdego”, trzeba zdobyć też uwagę najmłodszej publiczności. Do niej adresowana jest osobna impreza o nazwie Kinder Festival, barwna mozaika rozmaitych form artystycznych, od opery i teatru po balet.

Program jubileuszowej edycji uległ modyfikacji ze względu na pandemię koronawirusa. Festiwal Salzburski trwa w tym roku 30 dni, tj. do końca sierpnia. Wypełni go 110 imprez z dziedziny opery, teatru i koncertów w ośmiu lokalizacjach.

 

 

Patrycja Brzoza, Polonika nr 279, lipiec/sierpień 2020

Źródło: polonika

polonika.at

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...