wtorek, 27 września, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Dodatek węglowy. Można już składać wnioski


Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że podpisała rozporządzenie ws. wzoru wniosku o dodatek węglowy. Rządowa pomoc wchodzi w środę w życie i przewiduje, że Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą otrzymać wsparcie w wysokości 3 tys. zł.

“Dzisiaj podpisałam rozporządzenie ws. wzoru [wniosku] o dodatek węglowy, które wchodzi jutro w życie” – poinformowała we wtorkowym wpisie na Twitterze szefowa resortu klimatu.

Minister Moskwa dodała, że Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, “mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł”.

Wniosek o dodatek węglowy. Jak złożyć?

Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, trzeba będzie złożyć wniosek w gminie do 30 listopada. Tam też będą dostępne wzory do wypełnienia. Formularz można pobrać również z internetu. Sprawę można załatwić także za pośrednictwem platformy e-PUAP, nadając wniosek jako “Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.
Gmina będzie miała 30 dni na wypłatę. Dodatek będzie zwolniony od podatku i możliwości zajęcia.

Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

11 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3 tys. zł, który przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Źródło: pap
as

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...