czwartek, 9 lutego, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Dane: Sprzedaż detaliczna i produkcja budowlana

 

– Wzrost sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej jest powyżej oczekiwań rynku – skomentował dane GUS analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn. Jego zdaniem w I kw. 2023 r. należy spodziewać się słabszych wyników sprzedaży detalicznej, m.in. na skutek spadku płac w ujęciu realnym.

Jak poinformował GUS, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w listopadzie br. wzrosła o 1,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,3 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 18,4 proc. rdr. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w listopadzie rdr o 0,3 proc. i spadek o 0,6 proc. w ujęciu mdm.

Zgodnie z danymi GUS produkcja budowlano-montażowa w listopadzie wzrosła o 4,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 9,1 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej rdr o 1,3 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 3,5 proc.

Odczyty powyżej oczekiwań

Druchyn podkreślił w komentarzu, że oba odczyty są powyżej oczekiwań rynku.

– Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 1,6 proc. GUS wskazuje, że najmocniej spadła sprzedaż paliwa (-14,4 proc.) oraz RTV&AGD (-7,6 proc.). Rosną wydatki na odzież oraz lekarstwa i kosmetyki – kolejno o 18,9 proc. i 6,1 proc. – powiedział analityk. Jego zdaniem w I kwartale 2023 r. należy spodziewać się słabszych wyników sprzedaży detalicznej.

– Badanie koniunktury wskazuje, że konsumenci historycznie najsłabiej oceniają perspektywy dla swojej sytuacji finansowej. Także płace realne w przyszłym roku będą spadać, co przyczyni się do słabych wyników konsumpcji – ocenił.

Zdaniem Moniki Kurtek głównej ekonomistki Banku Pocztowego po dwóch miesiącach czwartego kwartału widać wyraźnie, że realna dynamika sprzedaży detalicznej jest niższa w porównaniu do notowanej w trzecim kwartale.

“Hamowanie popytu po stronie gospodarstw domowych zobaczymy w ponownie niższym odczycie konsumpcji w tym okresie, co z kolei odbije się na dynamice PKB. Pozytywną stroną tego procesu jest jednak to, że docelowo powinna zacząć obniżać się inflacja popytowa w gospodarce i zobaczymy to już najprawdopodobniej za 3-4 miesiące” – napisała Kurtek w komentarzu do danych GUS.

Dobre dane dotyczące budownictwa

Sergiej Druchyn zaznaczył, że również wzrost produkcji budowlano-montażowej był powyżej prognoz rynkowych.

– GUS wskazuje spadek aktywności przy budowie budynków. Słabe perspektywy stoją także przed deweloperami w budownictwie mieszkaniowym. Liczba pozwoleń na budowę mieszkań jest o prawie 20 proc. niższa niż rok temu, rozpoczętych budów natomiast o 42 proc. – stwierdził Druchyn.

“Budownictwo zdołało się oprzeć recesji w listopadzie. Jak można wnioskować ze szczegółowych danych GUS, stało się tak dzięki przyspieszeniu prac specjalistycznych oraz infrastrukturalnych, być może po części w związku z prognozami mroźnego i śnieżnego grudnia” – dodała Kurtek.

Zdaniem eksperta z PIE popyt na rynku mieszkaniowym zabijają wysoki koszt zaciągnięcia kredytu hipotecznego i obawy konsumentów przed ponoszeniem większych wydatków.

 

IAR/PAP/PR24.pl, gus-

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...