133 views 58 sec

0

Komentarzy

Czy praca zdalna będzie zapisana w Kodeksie Pracy? Założenia nowelizacji

- Lipiec 31, 2022

Do Sejmu trafił rządowy projekt zmian w Kodeksie Pracy. Przepisy mają uregulować pracę zdalną, którą obecnie opisuje jedynie specustawa covidowa. Zapisane jest w niej tylko tyle, iż pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków poza stałym miejscem pracy.

W noweli szczegółowo opisano zasady i procedury związane z pracą zdalną. W Kodeksie wprowadza się nowy rozdział dotyczący telepracy – mówi główny księgowy inFakt Mateusz Boguszewski;

Praca zdalna. Zmiany w Kodeksie Pracy

Zasady wykonywania pracy zdalnej będzie można opisać w kilku dokumentach. Chodzi m.in. o porozumienie z zakładową organizacją związkową, regulamin wewnętrzny danej firmy, polecenie służbowe lub porozumienie dotyczące danego pracownika.

Ważnym elementem nowelizacji Kodeksu Pracy są również przepisy, na podstawie których pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi niezbędne narzędzia do wykonywania pracy zdalnej:

Nowelizacja Kodeksu przewiduje także wprowadzenie pracy zdalnej na wniosek samego pracownika. Będzie to można zrobić w trakcie trwania umowy. Pracodawca nie będzie mógł odmówić, gdy pracownik opiekuje się osobą niepełnosprawną, dzieckiem do 4 lat czy jest w ciąży. W noweli utrzymano też zasadę, na podstawie której pracodawca będzie mógł jednostronnie skierować pracownika do pracy w domu w czasie trwania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przez 3 miesiące od ich odwołania.

PR24/IAR/ inFakt
as

Zostaw komentarz