poniedziałek, 15 sierpnia, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Cukru wystarczy, ceny niedługo spadną


Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział w rozmowie z “Super Expressem”, że ceny cukru niedługo spadną. Zapewnił jednocześnie, że cukru wystarczy dla każdego i zaapelował, by nie kupować go w nadmiarze, dzięki czemu jego cena spadnie.

W ostatnich tygodniach niektóre sieci handlowe informowały, że w ich sklepach zabrakło cukru. Klienci – w obawie przed brakami w innych dyskontach i wzrostem cen – zaczęli kupować cukier na zapas, choć w naszym kraju go nie brakuje. W związku z tym wzrósł popyt na ten produkt i w konsekwencji jego cena. Doprowadziło to też do wprowadzania przez sieci limitu zakupów.

Problemy logistyczne sklepów

Krajowa Grupa Spożywcza informowała, że dostawy cukru do sieci handlowych oraz innych partnerów realizowane są na bieżąco, a ewentualne braki na półkach wynikają z kłopotów transportowych lub logistycznych niektórych sieci handlowych. W skład tego podmiotu wchodzi m.in. spółka Polski Cukier mająca około 40 procent udziału w krajowym rynku tego produktu.

Wicepremier Kowalczyk powiedział, że trudno jednoznacznie stwierdzić, czy “zamieszanie wokół cukru było przypadkowe, czy intencjonalne”. Zauważył, że zaczęło się ono, gdy w jednej z sieci handlowych go zabrakło.

Cena cukru spadnie

Minister uważa, że za kilka dni lub tygodni ceny cukru ulegną stabilizacji. “Jeśli ktoś kupuje cukier w cenie 9 złotych za kilogram, to może być pewny, że przepłacił, bo za jakiś czas ten cukier na pewno będzie tańszy, po unormowaniu rynku” – zaznaczył.

Minister Kowalczyk podkreślił, że unormowanie rynku nastąpi, gdy ludzie zaprzestaną kupowania cukru na zapas, gdy w dużej ilości nie jest w domach potrzebny. “Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby klienci nie kupowali cukru w nadmiarze. Wtedy cena na pewno spadnie” – dodał wicepremier. Kowalczyk ocenił, że cena cukru nie spadnie do 2 zł, ale po nowym sezonie skupowym może osiągnąć wartość 4-5 złotych.

Zrodło: iar, pr.24.pl
as

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...