90 views 2 min

0

Komentarzy

Coraz mniej bocianów w Polsce. Dlaczego?

- Maj 14, 2022


Bocian biały to jeden z najważniejszych symboli wiosny. Niestety, w Polsce spada liczebność populacji tych ptaków. Na zachodzie i południu kraju sytuacja wygląda najgorzej. Znacznie lepiej na wschodzie. Na Lubelszczyźnie liczebność bocianów utrzymuje się na stałym poziomie. Bardzo dużo ptaków zamieszkuje tu kolonie bocianie, np. w miejscowościach nadwieprzańskich. Bociany spotkamy też na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i okolicach Turobina.

Wszyscy wiemy, jak wygląda: to biały ptak o czerwonym dziobie i czerwonych nogach. Jego maksymalna waga wynosi ok. 4,5 kilograma. Rozpiętość skrzydeł u największych osobników sięga nawet dwóch metrów. Bocian żyje dość długo, nawet ponad 30 lat. Niestety, jak wskazują badania, populacja bociana białego w Polsce zmniejsza się.

– Według najnowszych badań mamy w Polsce około 47 tysięcy bocianich par, a nie 50, jak to było w 2004 roku podczas międzynarodowego liczenia bocianów białych – mówi Kamil Piwowarczyk ze stowarzyszenia Szansa dla Bociana. – Sytuacja zmienia się drastycznie na zachodzie Polski, gdzie zlikwidowanych zostało wiele łąk i terenów podmokłych, pastwisk, które bociany preferują jako miejsce żerowania. W miejsce łąk, pastwisk, terenów podmokłych pojawiają się uprawy monokulturowe, zajmujące duże powierzchnie, głównie rzepaku i kukurydzy, w której bocian nie jest w stanie żerować ze względu na wysokość uprawianych roślin – mówi ekspert.

O wiele lepsza sytuacja panuje na Lubelszczyźnie. – Inwentaryzujemy gniazda bocianów w ramach pracy w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych – mówi Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

– Liczymy pisklęta, gniazda. Jest to jedno z naszych statutowych zadań. Rzeczywiście, bocianów ubywa. Dawniej żartowano, że co trzeci albo czwarty bocian jest Polakiem, czyli około jedna czwarta populacji gniazduje w Polsce. Teraz widzimy, że trochę jest z tymi bocianami gorzej. Ale są to fluktuacje. Na przykład w tym roku widzimy, że większość gniazd jest zajęta. Rok jest mokry, będą miały co jeść, więc może być to dobry bociani rok – dodaje.

Źródło: pr24.pl
as

Zostaw komentarz