sobota, 26 listopada, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Brazylia Wodospady Iguaçu – Z PepeTV przez Amerykę Południową

Wodospady Iguaçu ( hiszpański : Cataratas del Iguazú ) to zestaw około 275 wodospadów na rzece Iguaçu ( w dorzeczu rzeki Paraná ) , położony między Parkiem Narodowym Iguaçu , Paraná , Brazylia , a Parkiem Narodowym Iguazú w Misiones , Argentyna , na granica między dwoma krajami . Łączna powierzchnia obu parków narodowych odpowiada 250 tysiącom hektarów lasów subtropikalnych i jest brana pod uwagę Dziedzictwo przyrodnicze ludzkości .
Argentyński park narodowy został utworzony w 1934 r., a brazylijski park został zainaugurowany w 1939 r. Oba obszary chronione w celu zarządzania i ochrony źródła wody , które reprezentuje ten wodospad i otaczające go środowisko . Zarówno brazylijski, jak i argentyński park zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa odpowiednio w 1984 i 1986 roku. Od 2002 roku Park Narodowy Iguaçu jest jednym z brazylijskich stanowisk geologicznych.
Historycznie pierwszym Europejczykiem, który znalazł wodospady Iguazu był Hiszpan Álvar Núñez Cabeza de Vaca , w 1541 roku. Obecnie jest to drugie najczęściej odwiedzane miejsce przez obcokrajowców w Brazylii. W porze deszczowej wodospady Iguaçu zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem ilości wody. Jego przepływ zwiększa się dziesięciokrotnie, osiągając 11 300 metrów sześciennych na sekundę, podczas gdy normalna wynosi 1500.

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...