78 views 3 min

0

Komentarzy

Bon turystyczny. Kto skorzysta, od kiedy?

- Czerwiec 10, 2020

Bon turystyczny 500 złotych, na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego – to projekt prezydenta Andrzeja Dudy. Pieniądze będą miały formę kodu do wykorzystania na usługi turystyczne.

Bon będzie przyznawany na dziecko, niezależnie od poziomu dochodów rodziców. Pieniądze nie będą wypłacane w gotówce. Świadczenie ma mieć formę elektroniczną, aby go uzyskać trzeba się zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych w ZUS. Pierwsze płatności z bonu turystycznego planowane są na ostatni tydzień lipca. Z bonu można skorzystać do końca 2021 roku.

– To będzie 500 złotych na każde dziecko. Szacujemy, że mamy w Polsce około 2,5 miliona, 2 miliony 400 tysięcy, rodzin wychowujących dzieci – z tego znakomita większość, bo prawie 2 miliony to są rodziny, które mają tych dzieci, co najmniej dwoje. Więc można śmiało mówić, że w 80 procentach będzie to co najmniej 1000 złotych dla rodziny. Taka będzie mniej więcej wartość tego świadczenia – tłumaczył  Andrzej Duda, prezydent.

 

Jak wykorzystać bon?

 

Rezerwując nocleg czy kupując miejsce na koloniach dla dzieci należy powiedzieć właścicielowi czy organizatorowi, że korzystamy z bonu. Po zarejestrowaniu się i weryfikacji, zostanie on przydzielony. Wypłacającym będzie ZUS.

Właściciele miejsc noclegowych, hoteli, gospodarstw agroturystycznych, biura podróży, organizatorzy kolonii i obozów oraz właściciele klubów sportowych – wszyscy ci przedsiębiorcy będą mogli dołączyć do programu. Wnioski należy składać w formie elektronicznej, następnie zostaną wpisani do bazy i na tej podstawie rodzice będą mogli wykorzystać bony na dzieci w tych miejscach.

– W momencie, w którym państwo zgłosicie się do usługodawcy, czy to rezerwując nocleg, czy wykupując jakąś imprezę turystyczną dla dzieci, np. obóz lub kolonie, czy także rezerwując wakacje w jakimś pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie państwo właścicielowi czy prowadzącemu fakt, że będziecie korzystali z bonu turystycznego. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji, albo przy zakwaterowaniu – wyjaśnił  Andrzej Duda, prezydent.

– To przedsięwzięcie to kolejna inwestycja w rodzinę, a z drugiej strony wsparcie dla wyjścia z kryzysu branży turystycznej – podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z badań przygotowywanych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wynika, że 87 proc. Polaków, którzy planują urlop w najbliższych miesiącach, zamierza spędzić go w kraju. Najczęściej planujemy wyjazdy w góry (34 proc.), nad morze (27 proc.) lub do miejscowości położonych nieopodal jezior (16 proc.).

 

Źródło: iar/pap/polsatnews/

Zostaw komentarz