sobota, 1 października, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Bon turystyczny dla emerytów i rencistów

Senacka Komisja Ustawodawcza poparła projekt nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, który przewiduje uruchomienie od 1 września tego świadczenia dla emerytów i rencistów.

 

Jak mówił senator Marek Borowski, uzasadniając projekt podczas pierwszego czytania, wykorzystanie bonu turystycznego, który przysługuje rodzinom z dziećmi do lat 18, poprawiło nieco sytuację w branży turystycznej, ale głównie w okresie wakacji, po czym jesienią efekt bonu był już minimalny. Dodał, że w ubiegłym roku przy spadku PKB o 2,8 proc., branża turystyczna straciła 27 proc., a jesienna fala jeszcze te straty pogłębiła.

 

Wsparcie turystyki poza sezonem

 

– Dlatego proponujemy w ustawie, żeby rozszerzyć zakres stosowania bonu i przydzielać go również emerytom i rencistom, ale z datą od 1 września – podkreślił senator.

Jak tłumaczył, nie chodzi o to, aby zwiększać i tak już duży ruch turystyczny w okresie wakacji, ale w tym okresie kiedy ten ruch słabnie. – Z jednej więc strony będzie to pomoc dla branży, która bardzo tego potrzebuje, z drugiej wsparcie dla grupy społecznej, która zasobna nie jest – dodał  senator Marek Borowski.

 

Bon ważny do 31 marca 2022 roku

 

Polski Bon Turystyczny o wartości 500 zł przysługuje rodzinom z dziećmi niezależnie od poziomu dochodów. Bon nie ma formy gotówkowej, to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczają się przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, zarejestrowane w Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

Bon można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bonem można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

 

 

Źródło: PR24.pl, PAP

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...