70-lecie Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii

0
42

W dniach 1-2 października, w belgijskiej miejscowości Comblain-la-Tour, Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą KPRM Jan Badowski uczestniczył w imieniu Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Ministra Jana Dziedziczaka,  w obchodach 70-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii.

Delegacja KPRM złożyła kwiaty na grobach założycieli Macierzy oraz uczestniczyła w uroczystej Mszy św.  w Kościele Saint Clément. Wzięła także udział w występach artystycznych oraz spotkaniu  z belgijska Polonią. Przedstawiciele KPRM spotkali się ponadto z Ambasadorem RP w Brukseli Rafałem Siemianowskim oraz Konsulem RP Kacprem Szyndlarewiczem.

Polska Macierz Szkolna w Belgii jest stowarzyszeniem, którego działalność ma na celu promocję polskiej kultury, historii, tradycji oraz języka polskiego w Królestwie Belgii. Stowarzyszenie czyni to poprzez działania oświatowe i kulturalne. Od 70 lat organizacja aktywnie uczestniczy w życiu belgijskiej Polonii. Przez należący do Macierzy ośrodek w belgijskich Ardenach przewinęły się setki młodych Polaków, nie tylko z Belgii otrzymując tam patriotyczne i obywatelskie wychowanie.

Belgijska Polonia skupia zarówno potomków Wielkiej Emigracji, górników przybywających do Belgii w okresie międzywojennym i powojennym, polityczną emigracje solidarnościową jak również zarobkową poakcesyjną. Zgodnie z danymi z OPRPEG w Belgii działa obecnie 13 szkół o różnym charakterze, w których uczy się 3700 uczniów oraz jedna sekcja polska w Szkole Europejskiej do której uczęszcza 400 uczniów.

Tekst źródło: MSZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj