poniedziałek, 26 września, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

14. emerytura ruszyły wypłaty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie wyniesie na rękę prawie 1218 złotych i w pełnej kwocie trafi do blisko 8 milionów osób. Co ważne, by je otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków.

Zapowiedziana w lutym 14. emerytura, staje się faktem. Pieniądze seniorom będą wypłacane od czwartku. Trafi w całym kraju do 9 milionów seniorów. Na jej wypłatę rząd przeznaczy ponad 11 miliardów złotych. – Tam jest ten limit do kwoty 2900 zł. Ponad 7 milionów osób otrzyma pełną wysokość minimalnej emerytury, czyli na rękę prawie 1218 zł, pozostałe osoby otrzymają w tym mechanizmie “złotówka za złotówkę” – tłumaczy Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

14. emerytura jest wypłacana od ubiegłego roku. Obok trzynastki to jeden z filarów polityki społecznej rządu Zjednoczonej Prawicy.

To nie jedyne wsparcie. Aktywizacji osób powyżej 60. roku życia służy rządowy program Senior Plus. To konkretne pieniądze na kluby lub domy dziennego pobytu. W ramach tegorocznej edycji programu, w regionie powstanie 60 nowych miejsc dla osób starszych a ponad 760 otrzyma finansowe wsparcie na dalsze funkcjonowanie.

14. emerytura będzie wypłacana do 20 września. Co istotne – by ją otrzymać nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów, formularzy czy wniosków – przypomina ZUS i ostrzega przed oszustami. Co równie ważne czternastka nie podlega zajęciom komorniczym. Nie jest wliczana m.in. do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną.

Źródło: zus, pap, tvp3

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...